Schody – jak je oświetlić?

Schody to niezbędny element w domu kilkupiętrowym. Gwarantują one bezpieczeństwo, a także komfort poruszania się po nieruchomości. Jednak aby były bezpieczne w ciągu całego dnia, trzeba je odpowiednio oświetlić. Taki zabieg pozwoli korzystać ze schodów także wieczorem po zmroku. Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe są niezwykle istotne, aby wszyscy domownicy mogli bezpiecznie użytkować schody. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poniższym artykule. Zapraszamy do lektury! 

Na jakiej wysokości zamontować oprawy do schodów?

Obecnie producenci oświetleń praktycznie prześcigają się coraz to bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami. Na przykład można kupić kinkiety na schody. Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić schody możesz nabyć lampy, które są montowane na suficie lub te instalowane na każdym stopniu. Drugie rozwiązanie bazuje na oświetleniu LED i warunkiem dobrego działania takiej instalacji jest przyleganie schodów do ściany. 

Odpowiednia wysokość oświetlenia musi się kształtować na poziomie 15 cm nad danym stopniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownik lub użytkownik budynku będzie mógł bez przeszkód skorzystać ze schodów, dostrzegając każdy stopień. Na rynku można spotkać już sprawdzone rozwiązania, które nie generują efektu oślepienia. 

Jeśli interesują Cię oprawy montowane na wysokości wzroku, musisz pamiętać o wyposażeniu oświetlenia w dedykowane przesłony lub klosze. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko olśnienia. Najpopularniejsze obecnie są przesłony w kolorze białym, które kierują sztuczne światło za pomocą asymetrycznemu odbłyśnikowi. Znajduje się on wewnątrz lampy. 

Jak oświetlić schody domowe?

Kupno opraw to jedynie tzw. czubek góry lodowej. Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić schody, musisz wziąć pod uwagę także źródło światła. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę temperaturę barwową. W przestrzeni domowej, w której dominują elementy drewniane, najlepiej sprawdzą się oprawy, cechujące się temperaturą barwową na poziomie od 3300 do 3500 K.