Jakie drewno na elewację? Czy deska półbal będzie odpowiednia?

Drewniane elewacje są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Mogą być położone na całej powierzchni elewacji lub tylko na jej części. Jeśli zostaną właściwie ułożone i regularnie konserwowane, to będziesz mógł cieszyć się elewacją przez bardzo długi czas. Do wyboru są deski z rodzimych, jak i egzotycznych gatunków drewna.

Tradycyjne polskie drewniane elewacje

W polskich wiejskich chatach były oblicówki wykonane z rodzimych gatunków drewna, takich jak świerk, modrzew lub sosna. Obecnie wielu fachowców poleca stosownie egzotycznych drzew ze względu na ich większą wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia biologiczne, czy szkodniki. Najpopularniejszymi zagranicznymi gatunkami drewna są: sosna skandynawska, modrzew syberyjski, czy cedr kanadyjski. Gdy decydujesz się na elewację z drewna, to musisz pamiętać, że materiał musi mieć odpowiednią wilgotność 12-18%. Przed ułożeniem powinien być przechowywany co najmniej kilka dni w suchym pomieszczeniu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce jest drewno modyfikowane termicznie.

Różne wymiary i kształt desek

W ofercie firm produkujących drewno elewacyjne można znaleźć deski o różnych wymiarach i fakturach. Warto zwrócić uwagę na profil, którego grubość jest zależna od kształtu. Najcieńsze są deski zachodzących jedna na drugą lub mające tzw. wręb. Nieco grubsze są łączone na tzw. pióro-wpust, przy czym pióro powinno mieć długość co najmniej 10 mm. Profile we wszystkich deskach tworzą płaszczyznę, po której z łatwością spływa woda. Godną uwagi jest klasyczna deska półbal, która idealnie wpasowuje się w górki krajobraz.

Deski elewacyjne mają najczęściej 15 cm szerokości, a długość dostosowywana jest indywidualnie do elewacji. Ich długość może dochodzić nawet do 6 m, choć najczęściej stosowane są 4m deski. Obecnie bardzo popularne są drewniane profile żaluzjowe, które są znacznie węższe i nieco grubsze od tradycyjnych desek.